Spodní části
Medvědí jeskyně
Tedy části jeskyně mimo turistickou trasu. Jedná se o jeskyni s velkou rozmanitostí. Od stísněných a bahnitých chodeb až po chodby, závaly, kleště a rozměrné jeskynní sály plné krásné výzdoby z květnatých kamenů.
Medvědí jeskyně není přístupná turistům.
Je to jeskyně s velkou rozmanitostí. Od stísněných a bahnitých chodeb až po chodby, závaly, svorky a rozsáhlé jeskynní sály plné nádherné výzdoby z květnatých kamenů. Vše začíná Velkou puklinou, která spojuje "turistické" patro s nižšími patry. Pomocí Extrémní stezky mohou bez zvláštních povolení sestoupit do Starých dolních částí lidé, kteří chtějí zažít parádní dobrodružství.
Staré spodní části
Je to systém těsných chodeb, skalních bloků a malých sálů. Z větší části jsou tyto části vyplněny mladými jeskynními nánosy, bez zvířecích kostí. Mezi nejzajímavější místa patří např: Žirafí místnost s pěknými vápennými mléčnými kryty a neobvykle vodotvorným stropem, Bloková místnost vyplněná velkými skalními bloky a Místnost s vodopádem. Tam skutečně zurčí potok, ale "vodopád" je třeba hledat na bit..... protože je vysoký asi 30 cm. Jeho voda teče dále do takzvaných Bahenních chodeb.
-
Nové dolní části
Nové dolní části jsou sekcí určenou pouze pro speleology. Tyto sekvence byly objeveny v lednu 1972. Zasloužila se o to skupina místních jeskyňářů ve složení: Zdzisław Dumański, Krzysztof Łukaszewicz, Jerzy Panek a Jerzy Bieroński.
Více než 40 let po jejich objevení jsou stále předmětem výzkumu a průzkumu a také přísné ochrany. Jedná se o rozsáhlou soustavu chodeb a sálů s velkolepou výzdobou z opukových kamenů. Nechybí ani stísněná a těžko průchodná místa, proto je vstup do Nových dolních částí povolen pouze speleologům s příslušným povolením. Nejznámější místa, která jsou symbolem a ochrannou známkou Nových dolních dílů, jsou např: Šampaňská síň, Diamantová chodba s velmi bohatým kapkovitým pokryvem. Mezi méně známé a hůře přístupné části patří Bahenní příčky s meandrem, Chodba s útesem nebo Chodba kalcitového proudu.
-
Zaciskowe korytarzyki
Do Nowych Dolnych Partii Jaskini Niedźwiedziej, schodzi się przez ciasne, zaciskowe korytarzyki. Za zaciskiem i obłoconym kilkunastometrowym progiem znajduje się Salka z Okienkiem. Nad tą Salką rozciąga się system szczelin i korytarzyków stających dęba, jak korkociągi. Dalsza część drogi to poziomy korytarzyk o trójkątnym przekroju i dnie wyścielonym śliskim błotem. Jedzie się w nim na brzuchu aż do miejsca, gdzie przybiera on kształt dość ciasnej pionowej szczeliny. Dno obniża się i wypełnia rzadkim błotem, na którym zalega woda. Ten fragment drogi można przebyć górą, śliską błotną zapieraczką, trawersując w poprzek tak zwanej Ściany Płaczu albo zdecydować się na pięciometrowe czołganie w niskiej rurze wypełnionej błotem o konsystencji śmietany i temperaturze około 6 stopni. Jeszcze kilkanaście metrów niskiego korytarzyka i nagle widać ogromny, jak na warunki sudeckie, korytarz. Jego dno zawalone jest blokami wapiennymi, a w stropie znajduje się komin, do końca którego nie sięga światło mocnej latarki. Po kilkunastu metrach zaczyna się Sala Szampańska, jedna z większych w „starej” Jaskini Niedźwiedziej.
-
Sala Szampańska
Prawą stronę Sali Szampańskiej pokrywa gruba i bardzo urozmaicona polewa naciekowa, spływająca ze ścian z wysokości kilkudziesięciu metrów i sięgająca skalnych bloków dna. Tworzy ona kaskady z draperiami i stalaktytami, a od dołu obramowana jest misami martwicowymi wypełnionymi wodą.
Po pokonaniu szczelinami blokowiska oraz kilkunastu metrów wąskiego korytarza z ostrymi zębami i żebrami dochodzimy do dość obszernego zawaliskowego korytarza, prowadzącego do Ronda – niewielkiej zagłębionej salki wypełnionej naciekami. Od niej promieniście rozchodzi się kilka korytarzy. Dno Ronda zalegają bloki skalne i polewy naciekowe, między którymi, przelewając się przez kilka mis, przepływa podziemny potok. W wodzie Ronda żyje niewielki, biały i ślepy skorupiak – studniczek (Niphargus tatrensis).
-
Korytarz Kalcytowego Potoku
Od Ronda w górę odchodzi Korytarz Kalcytowego Potoku, dość stromy korytarz o dnie i ścianach pokrytych pokrywami kalcytowymi. Przypomina wyglądem zastygły w biegu górski potok. W prawo, w stosunku do wejścia, znajduje się niewielkie płaskie przejście do Korytarza Diamentowego.
Korytarz ten, rozbudowany na szerokiej, skośnej szczelinie, z lewej strony pokryty jest w całości białymi naciekami kalcytowymi. Spotykamy tu te same formy depozycji wapiennych co w Sali Pałacowej, tyle że wielokrotnie większe. Niektóre draperie mają ponad metr szerokości, duże, głębokie misy wypełnione są zielonkawą wodą, a na ich dnie iskrzą się kalcytowe szczotki. Korytarz Diamentowy zamyka ogromna kolumna naciekowa o średnicy ponad 4 m u podstawy. Prawą jego stroną, w głębokiej szczelinie, płynie potok, przelewający się przez system studzienek, wydając charakterystyczne podzwaniające dudnienie. Partie Korytarza Diamentowego są jednolicie białe. Przedłużeniem Korytarza Diamentowego są dwa równolegle biegnące korytarze zwane Prawym i Lewym Wąsem. Ten na lewo doprowadza do dużego zawaliska, w stropie którego odkryto w 2012 r. przejście do dalszych – wcześniej nieznanych partii Jaskini - Partii Mastodonta… ale to już osobna historia.